W ofercie posiadamy szeroką gamę precyzyjnych oprawek narzędziowych wiodącej na rynku niemieckiej firmy Kelch.
Oprawki narzędziowe stanowią nie tylko połączenie między narzędziem, a wrzecionem obrabiarki. Są ważnym elementem układu OUPN, który musi zagwarantować odpowiednią dokładność i niezawodność mocowania narzędzia, właściwe wyważenie oraz stabilność obróbki. To od systemu mocowania narzędzi w dużej mierze zależy bezpieczeństwo procesu obróbki, czas życia narzędzi i jakość wykonania gotowego elementu. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego mocowania do danej aplikacji. Firma ITA posiada w swoim asortymencie oprawki i systemy narzędziowe dostosowane do zróżnicowanych wymagań użytkowników.
Oprawki termokurczliwe i-tec® firmy KELCH
Oprawki termokurczliwe są coraz popularniejszym rodzajem mocowania narzędzi, którego coraz szersze zastosowanie można zauważyć w przemyśle lotniczym, produkcji form, energetycznym, samochodowym czy usługowej produkcji części maszyn. Do ich sukcesu przyczyniły się:
- duża dokładność obróbki i zwiększona żywotność narzędzi dzięki ich precyzyjnemu wykonaniu, przede wszystkim małemu biciu promieniowe otworu względem stożka (≤0,003 mm)
- bezpieczeństwo obróbki i uniwersalność zastosowania, dzięki dużemu przenoszonemu momentowi mocowania, pozwalając na wykorzystanie tego typu oprawek zarówno w obróbce zgrubnej jak i wykańczającej,
- mnogość kształtów i form oprawek, pozwalających odpowiednie mocowanie do różnych rodzajów obróbki – krótkie i krępe do ciężkiego frezowania na małym wysięgu, długie i smukłe do pracy przy ograniczone przestrzeni pracy np. przy 5-osiowej obróbce symultanicznej
- duża żywotność i odporność na uszkodzenia, dzięki prostocie i wytrzymałości konstrukcji
- pozwala na pracę z wysokoobrotowymi wrzecionami obrabiarek typu HSM dzięki łatwej w wyważeniu budowie, dokładności mocowania i braku elementów ruchomych.
Jak działa oprawka termokurczliwa?
Dobrej klasy uchwyty narzędziowe wykonywane są ze stali narzędziowej, poddanej odpowiedniej obróbce chemicznej i cieplnej, z dokładnie szlifowanymi powierzchniami kontaktu oprawki z wrzecionem (stożek SK, HSK lub inny) oraz z otworu na narzędzie. W temperaturze pokojowej otwór ma mniejszą średnicę niż narzędzie, które ma być w nim zamocowane. Dlatego, aby zamocować narzędzie należy podgrzać oprawkę do odpowiedniej temperatury (z reguły około 350°C), aby możliwe było umieszczenie w niej narzędzia. Ważne jest, aby nie podgrzewać oprawki do wyższych temperatur, gdyż może to odpuścić oprawkę i skrócić jej żywotność. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym rozwiązaniem są dedykowane urządzenia wyposażone w cewkę indukcyjną, która przy odpowiedniej mocy (11 kW) jest w stanie rozgrzać oprawkę w czasie 1 do 8 sekund, a ponadto wbudowany sterownik dobiera program i czas grzania odpowiedni do jej typu i budowy.
Przed umieszczeniem w maszynie połączona oprawka z narzędziem musi wrócić do temperatury pokojowej. Można ją odstawić do ostygnięcia, przy czym może to trwać od 1 do 2 godzin. Czas ten można skrócić stosując jeden z dostępnych na rynku rodzajów chłodzenia np. nawiew powietrza, czy chłodzenie kontaktowe z zamkniętym obiegiem cieczy chłodzącej. W drugim przypadku czas studzenia można skrócić do 1-2 minut.
Korzystając z oprawek termokurczliwych warto pamiętać że:
- Oprawka termokurczliwa nie powinna być przegrzewana – w wypadku nieudanego mocowania narzędzia dobrą praktyką jest schłodzenie oprawki do temperatury otoczenia i drugie podejście do mocowania narzędzi.
- Należy stosować narzędzia o części chwytowej wykonanej w tolerancji h6 lub dokładniejszej (h5, h4…)- wykonanie części chwytowej mocowanego narzędzia ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa mocowania w oprawce termokurczliwej. średnica otworu została precyzyjnie dobrana do tego zakresu średnic, aby zagwarantować dużą siłę mocowania przeciwdziałający wyciągnięciu narzędzia oraz wysoki przenoszony moment, a także zagwarantować dużą żywotność oprawki. Narzędzia wykonane w tolerancji h7 czy h8, z dużą dozą prawdopodobieństwa będą miały mniejsza efektywną średnicę chwytu, przez co będą mocowane z mniejszą siłą, co może spowodować wyciągnięcie ich podczas pracy w szczególności podczas obróbki zgrubnej.
- Zaleca się odtłuszczenie chwytu narzędzia i otworu oprawki przed zamocowaniem dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa mocowania. Jak dla prawie każdego rodzaju mocowania stan chwytu narzędzia i otworu oprawki ma wpływ na pewność mocowania. Tutaj czysty, odtłuszczony chwyt narzędzia przeciwdziała wyślizgnięciu się go podczas obróbki, a ponadto usuniecie go nie dopuszcza do wytworzenia się zgorzeliny na styku narzędzia i oprawki, co mogłoby w przyszłości utrudnić jego wyciągnięcie.
- Najlepiej stosować narzędzia z gładkim chwytem bez podebrań typu Weldon, bądź Whistle-Notch – stosowanie narzędzi z wybraniem na części chwytowej w oprawce termokurczliwej jest możliwe, jednakże ogranicza powierzchnię kontaktu narzędzia z oprawką i tym samym osłabia siłę chwytu
- Przy wymianie narzędzia należy korzystać z odpowiednich rękawic ochronnych – rozgrzana oprawka termokurczliwa to tylko jedno, choć główne zagrożenie dla skóry operatora. Rękawica powinna zabezpieczać przed wysoką temperaturą jak i ewentualnym uszkodzeniem skóry – frezy, w szczególności te przeznaczone do aluminium bywają ostre.
- Rozgrzana oprawka termokurczliwa to tylko jedno, choć główne zagrożenie dla skóry operatora. Rękawica powinna zabezpieczać przed wysoką temperaturą jak i ewentualnym uszkodzeniem skóry – frezy, w szczególności te do aluminium bywają ostre.