koszyk
Start Baza wiedzy Pomiary grubości powłok Ocena elementów narażonych na korozję

MMS Inspection

Każdego roku na całym świecie korozja powoduje straty szacowane na ponad 2,5 biliona dolarów. Z tego powodu w wielu dziedzinach zapobieganie korozji gra bardzo istotna rolę. Firma Fischer na potrzeby ochrony przed korozją zaprojektowała serię trzech typów urządzeń MMS Inspection:

  • prosty i szybki pomiar grubości powłok na stali metalach niemagnetycznych (DFT)
  • wyznaczanie punktu rosy (DPM)
  • badanie profilu powierzchni (SPG)

Korozja to pogorszenie jakości metalu w wyniku chemicznych reakcji pomiędzy nim a otaczającym go środowiskiem. Wraz z upływem czasu prowadzi to do pogorszenia właściwości funkcjonalnych metalowych elementów. Odpowiednio, tworzenie się rdzy na szynach kolejowych nie jest szkodliwe, gdyż jej właściwości użytkowe nie uległy pogorszeniu. Jednakże rura, która utraciła szczelność ze względu na korozje wżerową całkowicie utraciła możliwości spełniania swojej roli, jaką jest zapewnienie bezpiecznego transportu cieczy. To samo dotyczy przemysłu stoczniowego, gdzie atakowane przez korozję ściany mogą być źródłem zagrożeń w przyszłości. Poważne konsekwencje niesie ze sobą korozja konstrukcji infrastrukturalnych takich jak mosty. Jeśli nie ma kontroli nad korozją elementów stalowych, most może szybko stać się zagrożeniem, dla każdego kto się po nim porusza. Co więcej, ekonomicznie uzasadnione jest wykorzystanie najodpowiedniejszych metod ochrony przed korozją.

 

W celu ochrony elementów metalowych przed wpływem środowiska i korozją, w większości przypadków, wystarczające jest zastosowanie odpowiednich powłok. Koszty zabezpieczenia antykorozyjnego - bierne - są stosunkowo niskie w porównaniu do powodowanych przez nią strat, takich jak utrata wartości, przestoje, czy ostatecznie demontaż elementu. Zazwyczaj oszczędności poczynione przez firmy oraz instytucje na ochronie antykorozyjnej, stają się źródłem drogich napraw w przyszłości. Dotyczy to przede wszystkim konstrukcji, do których dostęp po instalacji jest utrudniony, chociażby takich jak morskie turbiny wiatrowe. Do ochrony przed korozją należy regularna kontrola, sprawdzająca poprawne jej działanie. Oznacza to, że kontrolerzy i pracownicy techniczni muszą korzystać z dostosowanych urządzeń, które pozwolą ustalić czy pokrycie antykorozyjne posiada odpowiednie właściwości.

 

W odniesieniu do zastosowanych mierników grubości powłoki, zarówno metoda indukcji magnetycznej, jak i badania prądów wirowych stały się standardami na całym świecie. Indukcja magnetyczna wykorzystywana jest do pomiarów niemagnetycznych powłok na magnetycznym materiale podłoża np. warstwy farby, tworzywa sztucznego, galwaniczne cynkowe i cynkowane ogniowo na stali i żelazie. Metoda prądów wirowych jest odpowiednia do warstw nieprzewodzących na metalach niemagnetycznych takich jak np. farby, lakiery czy tworzywa sztuczne na aluminium. Zależnie od wersji, nowoczesne wskaźniki takie jak świeżo zaprojektowana seria MMS Inspection firmy Helmut Fischer oferuje obie metody pomiarowe.

Firma Helmut Fischer dołożyła wszelkich starań by zapewnić wygodę użytkowania swoich urządzeń. Z tego powodu, dla międzynarodowych standardów pomiarowych takich jak SSPC PA2 (Poziomy 1-5), IMO PSPC, ISO 19840, australijskiego AS 3894.3-2002 oraz szwedzkiego IS 1841 60 powstały ściśle zintegrowane z oprogramowaniem standardy pomiarowe. Urządzenie do pomiaru punktu rosy MMS® Inspection DPM, wchodzące w skład tej serii, służy do wyznaczenia punktu rosy przed aplikacją powłoki ochronnej. Pomaga to zapewnić właściwe warunki środowiskowe podczas nakładania powłoki. W przypadku nieodpowiednich warunków, może wystąpić przedwczesna korozja lub farba może zacząć się łuszczyć i odpadać wskutek zbyt małej adhezji. Firma Helmut Fischer dokonała wszelkich starań aby zapewnić użytkownikowi maksymalną wygodę stosowania urządzenia. Z tego powodu międzynarodowe standardy takie jak SSPC PA2 (Level 1-5), IMO PSPC, ISO 19840,australijskie AS 3894.3-2002 lub szwedzkie IS 1841 60 zostały ściśle zintegrowane w formie prekonfigurowanych programów pomiarowych lub też specyfikacji pomiarowych zapisanych w oprogramowaniu.

Seria MMS oferowana jest w formie układu trzech urządzeń, aby umożliwić lepszą ochronę przed korozją. To jedyne tego typu dostępne na rynku urządzenia spełniające wymagania ochrony IP 65, na które składają się zabezpieczenie przed wpływem kurzu i wodoodporność. MMS Inspection to praca z wykorzystaniem tylko jednej ręki i natychmiastowa odpowiedź urządzenia w formie światła lub wibracji i dźwięku. Funkcja automatycznego obrotu ekranu wyświetlacza pozwala użytkownikowi na odczyt wyników pod wszystkimi kątami.

Wielką zaletą serii MMS Inspection jest intuicyjny interfejs użytkownika dla wszystkich programów. Oprogramowanie krok po kroku poprowadzi użytkownika przez szczegółowe programy pomiarowe oraz po- każą mu jak postępować z każdym kolejnym pomiarem. Dzięki temu z urządzeniem pewnie poradzi sobie nawet niewyszkolony personel.

Zobacz również

Treść powyższego artykułu korzysta z ochrony udzielanej przez przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Każdy z Klientów zobowiązany jest do poszanowania praw autorskich pod rygorem odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej wynikającej z przepisów tej ustawy. Treść artykułu – w całości bądź jakiejkolwiek części – może być wykorzystywana tylko w zakresie dozwolonego użytku osobistego. Wykorzystanie tego artykułu - w całości bądź jakiejkolwiek części - do innych celów a w szczególności - komercyjnych, w tym kopiowanie, publiczne odtwarzanie, lub udostępnianie osobom trzecim w jakikolwiek inny sposób, może następować tylko pod warunkiem uzyskania wyraźnego pisemnego zezwolenia ITA i na warunkach określonych przez ITA. W celu uzyskania zgody na wykorzystanie zawartości Strony, należy skontaktować się z ITA za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego w zakładce Kontakt. Korzystanie z powyższej treści w celu innym niż do użytku osobistego, a więc do kopiowania, powielania, wykorzystywania w innych publikacjach w całości lub w części bez pisemnej zgody ITA jest zabronione i podlega odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej wynikającej z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

logo-ITA
ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Poznańska 104, Skórzewo,  60-185 Poznań
fax: +48612225801
created by: montownia.com