Obecnie firmy z sektora produkcyjnego nieustannie stają przed różnorodnymi wyzwaniami. Niedobory siły roboczej i rosnące koszty pracy wymagają innowacyjnych rozwiązań, aby utrzymać produktywność przy mniejszej liczbie pracowników.
Ponadto, nieustająca inflacja nadal wywiera presję na koszty surowców, zmniejszając marże. Producenci ścigają się również z napiętymi harmonogramami produkcji, napędzanymi koniecznością skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek - co jest bezpośrednią konsekwencją zwiększenia globalnej konkurencji.
Aby przezwyciężyć te wszechobecne problemy, wielu dyrektorów i kierowników fabryk zwraca się ku automatyzacji rozwiązań metrologicznych. Chcą oni jednak jeszcze bardziej wykorzystać te technologie, aby zmaksymalizować swoje inwestycje. Jakie są zatem kolejne możliwości?
Pomimo powszechnego uznania automatyzacji za niezbędny czynnik w nowoczesnej produkcji, producenci nadal wahają się przed pełnym wdrożeniem zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Ta niechęć jest zakorzeniona w kulturze organizacyjnej i kwestiach operacyjnych.
Postrzeganie automatyzacji jako zbyt skomplikowanej
Dla wielu producentów postrzegana złożoność automatyzacji działa odstraszająco. Pogląd, że automatyzacja wymaga radykalnego przedefiniowania istniejących procesów i przeglądu sprzętu, wywołuje strach przed nieznanym. Istnieje powszechna obawa, że wprowadzenie zaawansowanych systemów, takich jak roboty i coboty, doprowadzi do zwolnień i bardziej skomplikowanego oraz dłuższego czasu na wdrożenie pracowników.
Psychologiczny opór przed zmianami jest potęgowany przez błędne przekonanie, że automatyzacja jest propozycją typu „wszystko albo nic”, a nie skalowalnym procesem, który może być stopniowo integrowany i zarządzany za pomocą już znanych narzędzi.
Niedostateczna wiedza specjalistyczna
Kolejną barierą dla automatyzacji jest brak posiadania specjalistycznej wiedzy do wprowadzenia odpowiednich i skutecznych zmian. W szczególności mali i średni producenci mogą nie mieć zasobów, aby utrzymać dedykowany dział IT zdolny do wdrażania i utrzymywania zaawansowanych systemów automatyzacji. Mogą oni zakładać, że bez specjalistów, którzy pokierują procesem automatyzacji, prawdopodobieństwo pomyślnego wdrożenia maleje, co powoduje, że unikają oni podejmowania pierwszych kroków, pomimo dostępności bardziej przyjaznych dla użytkownika narzędzi do automatyzacji.
Błędne przekonania na temat kosztów
Niezrozumienie związanych z tym kosztów potęguje wahania dotyczące automatyzacji. Producenci mają tendencję do skupiania się na natychmiastowych nakładach finansowych, pomijając lub nie doceniając potencjalnego zwrotu z inwestycji, który obejmuje długoterminowe oszczędności i wzrost wydajności. To krótkowzroczne spojrzenie na finanse przesłania rzeczywistą wartość automatyzacji i jej zdolność do usprawnienia operacji i obniżenia kosztów w czasie.
Integracja skanerów 3D może być pierwszym możliwym do wykonania krokiem producenta w kierunku automatyzacji.
Rozwiązania pomiarowe 3D klasy metrologicznej wyróżniają się wszechstronnością. Mogą być wykorzystywane na różnych etapach procesu produkcyjnego, w tym podczas projektowania i rozwoju produktu, kontroli i zapewnieniu jakości, inżynierii odwrotnej a nawet bezpośrednio na liniach produkcyjnych.
W początkowej fazie produkcji skanery 3D mogą przyczynić się do tworzenia dokładnych i szczegółowych modeli projektowych. Gdy produkty przechodzą przez cykl produkcyjny, skanery 3D mogą być wykorzystywane do kontroli jakości bieżącej produkcji, a także mogą łatwo przechodzić od ręcznych operacji do półautomatycznych procesów.
Ta zdolność adaptacji daje producentom idealny punkt wyjścia do automatyzacji, pozwalając im zacząć od małego kroku, bez potrzeby pełnej automatyzacji już na samym początku.
Dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w których każda inwestycja jest jeszcze bardziej ważona w stosunku do jej zwrotu, technologie skanowania 3D mogą być opłacalnym rozwiązaniem pozwalającym na rozpoczęcie automatyzacji bez natychmiastowego wdrażania w pełni zautomatyzowanego systemu. Pozwala to MŚP na stopniowe zwiększanie poziomu automatyzacji wraz z ich rozwojem i utrzymaniem komfortu finansowego. Wdrażając skanowanie 3D, firmy te mogą czerpać korzyści z automatyzacji, takie jak zwiększona dokładność i szybkość produkcji, bez konieczności inwestowania na pełną skalę, czego wymagałyby większe, bardziej złożone systemy zrobotyzowane.
Być może najbardziej przekonującym argumentem przemawiającym za wdrożeniem technologii skanowania 3D jest jej nieodłączna skalowalność. Jest to przyszłościowa inwestycja, która współgra z dynamiką rozwoju firmy. Wraz ze zmieniającymi się wymaganiami rynku, systemy skanowania 3D mogą być adaptowalne w celu zaspokojenia zwiększonych potrzeb produkcyjnych lub rozszerzenia możliwości o nowe linie produktów.
Krótko mówiąc, skanery 3D to dynamiczne urządzenia, które można wykorzystać w kolejnych frazach produkcji z dodatkowymi rozwiązaniami automatyzacji. Na przykład skanery 3D mogą być używane z robotami lub cobotami w celu zapewnienia płynnej automatyzacji przemysłu.
Wybierając urządzenie do skanowania 3D, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, aby upewnić się, że wybrane rozwiązanie może zaspokoić potrzeby biznesowe zarówno teraz, jak i w przyszłości. Czynniki te są następujące:
Dla producentów zmagających się z presją współczesnych rynków, wybór wszechstronnego i możliwego do rozbudowy rozwiązania do skanowania 3D stanowi bezpieczną drogę do pełnej automatyzacji.
Wybierając odpowiednią technologię pomiarową 3D i podejście wdrożeniowe, firmy mogą usprawnić procesy opracowywania produktów i kontroli jakości, zwiększyć wydajność, obniżyć koszty początkowe i przygotować grunt pod przyszłą automatyzację.
Strategiczna inwestycja w skanowanie 3D nie tylko zaspokaja bieżące potrzeby producentów, ale także kładzie podwaliny pod stopniowy wzrost, zapewniając im możliwość adaptacji i rozwoju dzięki nowym technologiom automatyzacji.
Treść powyższego artykułu korzysta z ochrony udzielanej przez przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Każdy z Klientów zobowiązany jest do poszanowania praw autorskich pod rygorem odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej wynikającej z przepisów tej ustawy. Treść artykułu – w całości bądź jakiejkolwiek części – może być wykorzystywana tylko w zakresie dozwolonego użytku osobistego. Wykorzystanie tego artykułu - w całości bądź jakiejkolwiek części - do innych celów a w szczególności - komercyjnych, w tym kopiowanie, publiczne odtwarzanie, lub udostępnianie osobom trzecim w jakikolwiek inny sposób, może następować tylko pod warunkiem uzyskania wyraźnego pisemnego zezwolenia ITA i na warunkach określonych przez ITA. W celu uzyskania zgody na wykorzystanie zawartości Strony, należy skontaktować się z ITA za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego w zakładce Kontakt. Korzystanie z powyższej treści w celu innym niż do użytku osobistego, a więc do kopiowania, powielania, wykorzystywania w innych publikacjach w całości lub w części bez pisemnej zgody ITA jest zabronione i podlega odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej wynikającej z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.